Nástroje a materiály pro opravu nafukovacího člunu

2) Nástroje a materiály

Nástroje doporučené k použití při opravě nafukovacího člunu

  • > nůž
  • > nůžky
  • > tužka a pravítko
  • > tenčí / menší plochý šroubovák (pro narovnání materiálu uvnitř nafuk.válce)
  • > tenký štětec
  • > standardní štětec (šířka 20 - 25 mm)
  • > vhodný nástroj pro přitlačení záplaty silou na opravované místo
  • > váleček
  • > horkovzdušná pistole s výkonem 2 kW
  • > lepidlo

Nástroje potřebné pro opravu nafukovacího člunu

Ostré nůžky a nůž (např. odlamovací, výsuvný) nám pomohou vyříznout přesný rozměr záplat, které budeme nalepovat - také s pomocí tužky a pravítka. Štětci nanášíme lepidlo a jelikož budeme pracovat s různým rozměrem záplat během jedné opravy, je dobré si připravit jeden větší (širší) a druhý menší štětec, který nám dovolí nanášet lepidlo přesněji.

Váleček je jednou z pomůcek, které pomohou přitlačit záplatu ke člunu, ale nikoli jedinou: na snímku výše vidíte černo-modrý předmět ve tvaru madla (třetí zprava, mezi válečkem a štětcem), který je používaný k přitlačení záplaty, a jde o nástroj, kterým Adventure standardně vybavil své dělníky na výrobě (každý je vyráběn individuálně pro konkrétního dělníka). Můžete jej nahradit rukojetí šroubováku nebo jiným nástrojem, který vám umožní působit jeho hranou na záplatu, aniž by došlo k poškození povrchu PVC.

Horkovzdušná pistole (fén) by měla být v ideálním případě vybavená regulátorem výkonu. S její pomocí budeme zahřívat lepidlo (tzv. aktivovat). Stejná pistole také pomůže urychlit proces nanášení lepidla ve vrstvách na záplatu a na člun.

 

Lepidlo

Profesionální PU lepidlo je stejné, jako se používá při výrobě bot. To znamená, že když je lepidlo již suché (zaschlo po nanesení), musí být aktivováno na pracovní teplotu v rozmezí 60 - 80°C.

Pro PVC se mohou používat odlišná lepidla než pro Hypalon. Nabídku dvousložkových profesionálních lepidel najdete na našem eshopu zde (odkaz). Nejste-li si jistí, jaké lepidlo vybrat, neváhejte nás kontaktovat.

Poznámka: Adventure, stejně jako naše společnost, používá lepidla s označením Bonikol TER, vyráběné firmou Bochem. Lze ale také použít lepidla vyráběné firmou Bayer nebo jakákoli jiná, které mají shodné vlastnosti (viz návod k použití dodávaný s lepidlem).

Lepidlo pro opravu nafukovacího člunu

 

Tužidlo

To nejlepší, co lze dle zkušeností a doporučení Adventure používat, je Desmodur RC od společnosti Bayer. Tužidla podobných vlastností vidíte na obrázku. Jejich dávkování vždy podle návodu k nim přiloženým. Samozřejmě lze použít i jiná tužidla, než uvedená, ale musí mít stejné charakteristiky.

Tužidlo Desmodur RC je doporučeným tužidlem, které používá Adventure při výrobě člunů

Tužidla podobná doporučenému musí mít stejné vlastnosti