Nanášení lepidla na záplaty a na člun těsně před jejich nalepením

4) Těsně před lepením

OPRAVA NAFUKOVACÍHO MOTOROVÉHO ČLUNU ADVENTURE

Jak nalepit záplatu na nafukovací válec člunu: Uživatelský návod

Příprava ke třetímu kroku –

Připravte lepidlo s tužidlem a smíchejte je dle návodu k nim dodaným. Pro náš příklad s průřezem o velikosti 20 mm postačí poměrně malé množství, cca 20 g. Pokud používáte standardně dodávané lepidlo v tubě (odkaz) ze sady na opravu (odkaz), které již v sobě tužidlo má, ujistěte se, že datum trvanlivosti není prošlé.

Odhad množství potřebného lepidla by měl odpovídat dvěma vrstvám na každé záplatě a jedné vrstvě na každé straně proraženého místa (natíráme celkem 4 plochy). Trocha lepidla navíc neuškodí, když byste chtěli dotmelit místa, kde se lepidla nedostává.

Krok č. 3

Natřete záplaty tenkou, ale souvislou vrstvou lepidla. Ujistěte se, že jste žádné místo na záplatě nevynechali. Počkejte 15-20 min, než nanesená vrstva lepidla na záplatách zcela uschne. Naneste lepidlo v další, druhé vrstvě na záplaty a počkejte, než lepidlo zcela neuschne (na každé záplatě jsou dvě vrstvy lepidla).

Nanesení tenké, ale souvislé vrstvy předpřipraveného lepidla na záplaty ve dvou vrstvách.

Krok č. 4

Naneste lepidlo na vnitřní stranu nafukovacího válce rovnoměrně kolem proříznutého místa, jak je ukázáno na fotografii. Ujistěte se, že lepidlem natřená oblast je větší, než malá vnitřní záplata.

Počkejte 15 - 20 min, než lepidlo zcela uschne. Lepidlo na člun naneste jen jednou, není třeba jej aplikovat dva krát, pokud není povrch příliš savý a dvě vrstvy lepidla jsou v takovém případě třeba (např. u textilních povrchů starších gumových materiálů nebo u materiálů hypalon s texlilním povrchem). Důelžité je, aby na člunu i záplatách byla souvislá vrstva lepidla.

Nanesení lepidla na poškozené místo na člunu s pomocí tenkého štětečku: zevnitř i zvenčí

Pro urychlení procesu schnutí lepidla můžeme použít horkovzdušnou pistoli na nižší výkon. Pozor ale, abyste lepidlo nezahřáli moc: v této fázi nám jde hlavně o rychle proudící suchý vzduch.