Příprava záplat pro opravu nafukovacího motorového člunu

3) Záplaty

OPRAVA NAFUKOVACÍHO MOTOROVÉHO ČLUNU ADVENTURE

Jak nalepit záplatu na nafukovací válec člunu: Uživatelský návod

 

Krok č. 1

Tady je příklad poškozeného válce, řekněme poškození v délce 1 cm. Je-li rozměr otvoru průřezu menší než 20 mm, zvětšete jej alespoň na 20 - 25 mm.

Příklad poškozeného místa na nafukovacím člunu, které budeme opravovat.

Krok č. 2

Připravte dvě záplaty. Menší záplata bude nalepená zevnitř nafukovacího válce, větší budeme lepit zvnější strany.

Při velikosti otvoru v délce 20 mm nám bude jako menší záplata stačit o rozměru 45 mm, větší záplata, která se lepí z vnější strany, může být dlouhá kolem 55 mm.

Na přesné velikosti záplat však tolik nezáleží: menší záplata musí být tak velká, abyste ji byli schopní bez větších potíží prosunout otvorem v nafukovacím válci; vetší záplata by tu menší měla přesahovat.

Důležité také je, aby záplaty měly zakulacené rohy. Případná nepřesnost pak není tolik vidět, ale hlavně je pak taková záplata méně náchylná k odlepení - vaše oprava tak vydrží větší mechanické zatížení, a pokud jste udělali chybu při přípravě lepidla, pak vydrží déle na člunu.

Připravíme dvě záplaty, jednu větší a jednu menší, kterými zacelíme proraženou nafukovací tubu.

Záplaty, pokud nejsou čisté, odmastíme stejně, jako jsme to před tím udělali na člunu. Pokud se jedná o materiál od výrobce Mahler Texnologies (Valmex, Plastel) nebo HEYTex, pak je jedno, jakou stranou k sobě materiál přilepujete. U jiných druhů materiálů nebo jiných značek to může hrát vliv, proto je třeba znát základní vlastnosti materiálu, z něhož je váš člun vyrobený.